E-ticaret deyip de şöyle bir arayışa girdiğimizde kitap sitelerinde karşımıza çıkan ilk kitap Anıl Altaş’ın “e-ticaret – Satışta Tsunami Etkisi” isimli eseri oluyor. Aslında bundan 6 sene öncesinde yani Kasım 2010 yılında ilk baskısını yaptığında da Türkçe basılmış neredeyse tek ve akla gelen ilk kitap da yine bu kitaptı. O dönem e-ticaret faaliyetlerimde de başucu kitabı mahiyetinde istifade de etmiştim. E-ticaret ile alakalı bir şeyler yazmak için kitabı tekrar elime aldığımda ise sene 2016 aylardan marttı ve 2010 yılında yazılmış olan e-ticaret kitabı bayağı eskimişti. Mesela 2016 yılına gelindiğinde çoktan kapanmış olduğunu gördüğünüz pek çok siteden kitapta gelecek ve ümit vadeden bir site olarak bahsedildiğini görünce kitabın miadını doldurduğunu anlıyorsunuz. Aslında sosyal medya başta olmak üzere web teknolojilerini konu edinen bu eserlerin en büyük düşmanı belki de zaman zira bu sene çok önemli dediğiniz şeyin seneye çoktan hızlıca tüketilip eskitilmesinin önüne geçmek çok zor oluyor.

Bu tüketime rağmen Anıl Altaş kitabı bir defalığına yazıp bırakmak yerine her baskısında güncelleyerek zamanı yakalamayı başarmış.

Fotoğrafını gördüğünüz kitap, güncellenerek ve genişletilerek yayımlanan 4. Baskı. İlk baskısını okumuştum ama Eylül 2014 baskısını da sil baştan okudum ve güncellemelerin farkıyla kitabın zamana ayak uydurduğunu görmek sürpriz olmadı. Fakat şunu eklemem gerekir ki, 2015 yılına yakın bir dönemde basılmış olmasına rağmen kitapta şu an aktif olmayan web siteleri görmek mümkün. Limango, Tazedirekt, Groupon bunların başında geliyor.

Kitabın içeriğine gelince öncelikle e-ticaret yapan herkesin bilmesi gereken genel pazar bilgileri karşılıyor okuyucuyu. Web sitelerinin çalışma prensipleri madde madde sıralanıyor akabinde. Amazon.com’dan Tostçu Mehmet’e online ticaretin tüm incelikleri örnekleriyle anlatılıyor. E-ticaret sitelerinin günümüze gelene değin yaşadıklarını okudukça daha bir içine çekiyor kitap ve elinizden bırakamıyorsunuz. Kitabı otobüs seferlerinde okudum desem yeridir. Otobüsteki sıkışıklığa rağmen gayet dikkat toplayıcı ve odaklanmayı kolaylaştıran, dili sade ve anlaşılır bir kitap.

E-Ticaret - Satışta Tsunami Etkisi; Anıl Altaş; MediaCat Kitapları; 2014

E-Ticaret – Satışta Tsunami Etkisi; Anıl Altaş; MediaCat Kitapları; 2014

E-Ticaret Sitesi Projesi Öncesinde Mutlaka yanıtlanması gereken 15 soru bölümü, bu konuda e-ticaret faaliyetine girmek isteyenlere zihni bir muhasebe yapmalarını sağlıyor.

Yazar, sadece internet üzerinden değil, mesela LC Waikiki gibi hem mağazaları olan hem de web sitesi üzerinden online satış yapan bir işletmenin, e-mağazası aracılığıyla reel mağazalarının sinerjisini nasıl arttırabileceğini de tane tane açıklıyor.

Püf noktalarını da sıklıkla görüyorsunuz. Web sitenizin arama motoru dostu olup olmadığını kontrol etmek için website.grader.com adresi bunlardan yalnızca biri.

Kitabın sonlarına doğru e-ticerete yeni başlayacaklar için neredeyse A’dan Z’ye bir sanal mağaza kurulum rehberini veren Altaş, özellikle kadınları hedef tüketici olarak seçen E-ticaret sitelerinin satışlarını arttırmak ve müşterileri ile olan ilişkilerini güçlendirmeleri için 6 altın kuraldan bahsediyor.

Berenice Kanner’in “Kadınlar Ne İster?” isimli eserine atıfla C.H.A.R.G.E. modelini Altaş şu başlıklar halinde sıralıyor:

 1. Control: Kontrol
 2. Harmony and Love/Relationships: Uyum ve aşk/ilişki
 3. Amusement/fun: Eğlence/zevk
 4. Respect: Saygı
 5. Greatness/meaning/spirituality: Büyüklük, mana ve ruhanilik
 6. Enough: Yeterlilik

Bu başlıkların detaylarını ve yukarıda bahsi geçen rehberden püf noktalara e-ticaretinizi daha verimli hale getirecek tüm donelere kitabı buraya tıklayıp satın alarak öğrenebilirsiniz.

E-ticaret dizimiz devam edecek. Takipte kalın, sevgiyle kalın…

Not: Unisex isimler her zaman problem olmuştur bende. Kitabın arkasında fotoğrafını görene kadar Anıl Bey olarak çeşitli mekânlarda zikrettiğim Anıl Altaş’ın kadın olduğunu görünce son dönemlerde popüler olan şu durumla karşılaştığımı itiraf etmeliyim: Ay ben şok! Ay ben iptal! Ay ben vefat!

İyi okumalar

Yayınevinin Notu:

E-Ticaret: Satışta Tsunami Etkisi, internetten satışa başlamak, ürünlerini doğru yöntemlerle pazarlamak, sosyal medyayı verimli kullanmak, mobil ticaret ve sosyal ticaretle gelen son trendleri öğrenmek isteyen herkes için ideal bir E-Ticaret rehberi.
Anıl Altaş’ın “İnternet sayesinde satış yapmaya nasıl başlar ve yeni oluşan satış hacmini nasıl artırırım?” sorusuna aranan yanıtlardan yola çıkarak yazdığı kitabın genişletilmiş baskısında, dünyada ve Türkiye’de E-Ticarette başarıyı yakalayan girişimcilerle yapılan özel röportajlar sayesinde internette satışlarınızı artırmanın kısa yollarını öğreneceksiniz.

Yazar Hakkında

Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi. Sosyal Medya ile bayağı ilgili. Doktora tezini bu konuda yazdı. Ayrıca Klasik Türk Müziği ile ilgilenir. Ney üfler. Fotoğraf çekmeye gayret eder. Kahve sever.

İlgili Yazılar

2 Responses

 1. ANIL ALTAS

  Sevgili Mustafa, harika bir yazı olmus. Eline, kalemine, yuregine saglık. Ben nasıl bu yazıyı atlamisim, sanırım oglumun dogum donemlerine denk gelmis, gozumden kacmis. Yoksa, tesekkur cok daha onceden gelecekti:) Eticaret Satista Tsunami Etkisi Kitabımın guncellenmis 5. baskısı yeni yayınlandı. Ilgilenenlere sizin araciliginiz ile duyuralım. Ben Almanya’da yasiyorum son 3 senedir ve ilginc isler yapıyorum. Goz atmak isterseniz: http://www.renginefes.com/
  http://anilaltas.blogspot.de/
  Sevgiyle,
  ANIL ALTAS BRUG

  Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.