Çok satan listelerine göre davranmak Bizim Büyük Çaresizliğimiz.

Barış Bıçakçı okurlarına selam ederek başladığım bu yazımda Pazarlama İletişimi’nin olmazsa olmaz kitaplarından sayılan Chris Anderson’ın  Optimist Yayınları‘ndan çıkan Uzun Kuyruk isimli kitabından bahsedeceğim. Başta da göz kırptığım üzere kitap temelinde –özellikle- 70’leri ve 80’leri etkisi altına alan çok satan listelerinden ve bu listelerin hayatımızı nasıl şekillendirdiğinden bahsederek başlıyor…

Bizim Büyük Çaresizliğimiz / Barış Bıçakçı

Bizim Büyük Çaresizliğimiz / Barış Bıçakçı

 

Hatırlıyor musunuz,  90’larda en çok dinlenilen müzik listeleri popülerdi. Top 20’ler, top 40 lar… Müptelasıydık… Şu ara tutkunu değiliz. Hepimiz akıllı telefonlarımıza indirdiğimiz Spotify ya da Apple Music ile kendi tarzımıza göre müzikleri dinliyor, modumuza göre listeler hazırlıyor hatta bunu arkadaşlarımızla paylaşıyoruz.  İnternetin hayatımıza iyiden iyiye girmesiyle hit sevdamız yerini herkese hitap etmeyen, belli bir güruha hitap eden tercihlere bıraktı. Yani; nişe.. Örnekse, bir hediyelik eşya satan  dükkandaki tüm ürünlerin el işçiliğiyle yapılmış, ahşap ürünler olması, yalnızca ahşap severlere hitap etmesi bu dükkanın niş bir pazar olduğunu gösteriyor.

 

Spotify

Spotify Music

Hit kültürü zaman içinde o kadar kan kaybetmiş ki biraz sonra sıralayacağım cümlelere siz de benim gibi şaşıracaksınız.

  • Tüm zamanların en çok satan elli albümünün çoğu yetmişli ve seksenli yıllarda kaydedilmiştir. (Örn: Michael Jackson)
  • Hollywood’un gişe hasılatı 2005’te yüzde 6’dan daha fazla düşmüştür.
  • Televizyon şebekesi her yıl gitgide daha çok izleyicisini nişler halindeki yüzlerce kablolu kanala kaptırmaktadır.
  • En önde gelen tv şovlarının izlenme oranları onlarca yıldır düşüş içindedir ve bugünün bir numaralı şovu 1970’teki ilk on kadar olamıyor.

Hal böyleyken hit takıntımız hala devam etse de onlar artık eskisi gibi ekonomik güç değil diyebiliriz. Hatta Chris Anderson’un Uzun Kuyruk teoreminden ismini aldığı bu kitabı, bir satış mağazasının yeterince büyük olması durumunda, satışı az olan ürünlerin toplam satışının, çok satan bir ürününün satışından daha fazla olabileceği görüşünü ortaya atıyor. Ama nasıl? Niş bir ürün hit bir üründen daha çok kazanç sağlıyor.  Bu da belli bir mağazada genel olarak ürünlerin %20’si ile satışların %80’inin gerçekleştirilebileceği anlamına geliyor…

Uzun Kuyruk / Chris Anderson / Optimist Yayınları

Uzun Kuyruk / Chris Anderson / Optimist Yayınları

 

2015 yılı çok satan kitap verilerine göre; Sabahattin Ali’nin 1943 yılında yayımladığı şimdilerde edebi instagram sayfalarını sıklıkla süsleyen Kürk Mantolu Madonna romanı oluyor. Kitap 1943 yılında yayınlanmış olmasına rağmen en çok satışını 2015 yılında yapıyor ve hala da yapmaya devam edecek gibi duruyor. Uzunca bir süre göz ardı edilen bir ürün zamanı geliyor ve hit oluyor…

 

2015 yılı en çok satan kitabı...

Kürk Mantolu Madonna / Sabahattin Ali

Bir kitabı internet üzerinden alırken ”bunu alan bunu da aldı.” şeklinde hatırlatıcılar çıkar, bilirsiniz. Aslında orada  çok satan bir kitabın yanında az satan bir kitap tavsiye edilerek onun da satışı artırılmış olur. Amazon.com , iTunes ve Raphsody de bu mantık üzerine kurulu sitelerdir. Belki de Kürk Mantolu Madonna hayatımızda bu vesileyle vazgeçilmezi olmuştur, ne dersiniz?

Yazar Anderson;

Uzun kuyruk teorisinin üç sırrını şu şekilde sıralıyor:

  • Üretim araçlarının demokratikleşmesi
  • Dağıtım areaçlarını demokratikleşmesi
  • Arz talep bağlantısı

Pazar şimdi binlerce küçük parçaya bölünüyor ve tüketiciler de bu muazzam tercih olanaklarına göre dağılıyorlar. Chris Anderson bu kitabında ayrıca Uzun Kuyruk’la beraber stok devrinin de son bulduğunu anlatıyor. Artık bit devri… Chris Anderson Wal-Mart etkisi, eş üretimin gücü, paralel kültürün yükselişi gibi kavramları da enine boyuna tartışıyor bu kitabında.

Amazon.com kitap sektörünü, iTunes ve Rhapsody müzik sektörünü köklü bir değişime uğrattı. Başarısının sırrı Uzun Kuyruk’taydı. Bu evrim şimdi tüm sektörleri etkisi altına almaya başlıyor. Bu etkiye tepkisiz kalmayanların tercihi ise Chris Anderson’un her bölümünde sürükleyiciliği elden bırakmadığı büyük ilgi gören bu kitabını okumaktan geçiyor.

Şansınız bol olsun! 🙂

Kitabı satın almak için: tık layınız.


Kitap Künyesi:

The Long Tail/ Uzun Kuyruk

Konu: İş Yönetimi

Yazar: Chris Anderson

Çeviren: Saadet Özkal

Optimist Yayınları / 2007

 

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.