Yenilikçi reklamcılar, yaratıcı fikirleri olan mor inekler,  yeniliğe açık şirketler, genç girişimciler…  Seth Godin’in MediaCat yayınlarından 2002 yılında yayınlanan ve Bestseller olmuş  bu kitabında pazarlama’nın tozlanan kurallarını parlatıp, yeni kurallarına ‘’bu zamana kadar nerelerdeydin sen’’ demeye hazır olun.

Firmanız sıkıntıda ve yeni pazarlama tekniklerine uyum sağlayamadığınız için yalpalıyor musunuz?  Kenara çekilin, çünkü Seth Godin kurtuluşun yegane yolunun ‘’Mor İnek’’ten geçtiğini savunacak kadar iddialı geliyor. ‘’O iş bende’’ diyor adeta bu kitabıyla.

Ben, kendini ’ iletişimci’’ ya da ‘’girişimci’’ olarak gören insanların bu kitabı okumazlarsa dövüldüğünü duydum benden söylemesi… (Buradan bakabilirsiniz.)

Bu şirin mor kitap, Seth Godin’in ‘’Neden Mor İnek?’’ Anlatımıyla başlar.  Fransa’da ailesiyle bir geziye çıkan Seth Godin arabayla bir ormanın yakınından geçerken göz alıcı yeşilliklerin arasında otlayan yüzlerce inek görür. Bu güzelliğin büyüsüne bir süre kapılır fakat bir müddet sonra bu görüntü artık ona sıradan hatta can sıkıcı gelmeye başlar…  Ama bir mor inek… ‘’Mor bir inek daha çekici olabilirdi.’’ der. Hatta ’’Bir süreliğine en azından.’’ diye de ekler. Ve böylece yazara göre ‘’Pazarlama’nın beş P’si’’ sıralamasına altıncı sıradan girer ‘’Mor İnek’’.

''Mor İnek'' Seth Godin / MediaCat Yayınları

”Mor İnek” Seth Godin / MediaCat Yayınları

Yazar Seth Godin; eski tür pazarlamanın öldüğünü, yeni pazarlama yöntemlerinin neler olduğunu, kararlılık ve yöntemin önemini, yayılan ve kazanan fikirlerin ortak özelliklerini ve ilginizi eminim fazlasıyla çekecek olan ‘’ağızdan ağıza pazarlama’’nın baş aktörleri ‘’hapşırıkçıları’’ anlatarak Mor İnek olma yolunda bizi öncelikle giriş bölümünde hazırlıyor. Devamında ise ‘’Mor İnek’’ olabilmiş şirketlerin seçtiği pazarlama segmentlerini örneklerle açıkladığı ‘’Vaka İncelemeleri’’ bölümüne geçiyor.  Vaka incelemelerini okuduğunuzda bir yara bandının dahi nasıl fark yaratıp sektöründe bir numaraya yükseldiğini öğrendiğinizde gerçekten çok şaşıracaksınız. Alt tarafı yara bandı demeyin, üst tarafı ‘’Mor İnek!’’

Kitabı okurken en çok duyacağınız kelime ‘’farklılık’’ olacak. İnsan farklılığı o denli benimsiyorki bir müddet sonra kendinizi ‘’Neden mor inek? Ben turuncu inek yaratacağım.’’ derken buluyorsunuz.  Farklılığın üzerinde bu denli duruyor , çünkü akılda kalan ve tutunan tüm markaların ne çok iyi olmak gibi bir özelliği var ne de mükemmel olmak gibi… Yalnızca kimsenin yürümediği o yoldan yürüme cesaretleri var.  Ve elbette o yola iten kuvvet; tutkuları. Hatta Godin’in deyimiyle tutku ötesi ‘’otaku’’ları. Saplantı düzeyinde tutkuyla sevmek yani, hobiden çok ileride bir yerlerde.  Ben bu tanımı çok sevdim.

Çoğumuz kahve içmek için Starbucks’u tercih ediyoruz, kahvelerine bayılıyoruz. Peki ama Starbucks’u alanında bir numara yapan ne? Starbucks ile ilgili bir gerçek var ve cevabı tam da burada işte; Şirketin CEO’su Howard Schultz kahveyi çok seviyor. ‘’Kahve otakosu’’ bir adam, kahveyle yatıp kahveyle kalkıyor  ve ‘’ kahve otakusu’’nu işine dönüştürmüş.  Sait Faik A’bi yine haklı çıktı bak; ‘’Sevmekle başlıyor her şey…’’

Geleneksel yöntemlerle televizyon reklamı yapmak her zaman doğru insanlara ulaşmaz. Heba olur gider, bunu artık neredeyse hepimiz biliyoruz.

 

    * Peki geleneksel pazarlama bittiyse yeni pazarlama kuralı ‘’Mor İnek’’ ne diyor?

’Farklı Ürünler yarat,

                                                Doğru insanlar arar bulur.’

Peki doğru insanlar nasıl bulur? 

Seth Godin’in Pazarlama’nın ağızdan ağıza pazarlamanın en önemli unsuru kabul ettiği; yeni çıkan ürünleri ilk kullanan, değişime açık ve tecrübelerini paylaşmayı seven ”fikirvirüsler” ,‘’Hapşırıkçılar’’ sayesinde olduğunu söylüyor.  Yeni çıkan bir ürünü ilk onlar kullanırlar ve etrafındakilere yazarın deyimiyle  ‘’hapşırmak’’ suretiyle yayarlar. Ve insanlar her zaman reklamların değil dostlarının tavsiye ettiği ürünleri almaya daha meyilli olduklarından bu pazarlama yöntemi çok iş yapar. Tıpkı son zamanlarda markaların ünlü bloggerlarla çalışması gibi, ya da bir teknolojik ürün almadan önce Forum’lardan Sözlük’lerden daha önce kullananların tecrübelerini okumadan neredeyse bir şey satın almamamız gibi…

İnsanların sayfaları çevirdiği zaman aklında kalmayan tam sayfa ve çok maliyetli bir gazete reklamı yerine, ya da yine yüksek bütçelerle hazırlanmış hedef kitlesi sınırlandırılmağı için doğru insanlara ulaşmayan, heba olan bir televizyon reklamı yerine günümüz pazarlamasının aktığı mecra; Dijital Medya’ya yönelmek için ne duruyorsunuz? Pazarlama Departmanınıza işinin ehli bir ‘’Sosyal Medya Danışmanı’’ almaya başlasanız iyi edersiniz, çünkü bu devirde varlığınız Sosyal Medya’daki varlığınızla eşdeğer.

 

Son olarak; bu kitap bir plan sunmuyor size, taktik içermeyen herhangi bir taktik kadar etkili bir süreç öneriyor yalnızca. Bugün kendinizi Mor İnek’in kollarına bırakmak,  hayata bir de ‘’Mor İnek’’ olarak bakmak için güzel bir gün olabilir. Günü kaçırmamanız dileğimle, ‘’otaku’’nuz bol olsun. 🙂

Kitabı satın almak için; tık layınız.


Kitap Hakkında Söylenenler

“Seth Godin başarının anahtarının göze çarpmak için farklı bir yol bulmak olduğunu söylüyor -tek renk ineklerin arasında mor bir inek olmak. Godin’in kendisi de belki de bu teorinin nasıl işe yaradığının en iyi örneği.”
Forbes.com

“Amerikan şirketlerinin yönetim kurulu odalarında niye hiç Mor İnek yok? Seth Godin, küçük ölçekli girişimcilerin, kitapta anlattığı mor yolu izleyerek büyük başlar arasında kendisine nasıl yer bulabileceğini, onları nasıl geçeceğini eğlenceli bir dille anlatıyor.”
Al Ries

“Bu kitaba bayıldım! Kısmen kalk borusu, kısmen eylem planı olan Mor İnek, bugünün yeni ekonomisinde şirketlere farklılaşmanın yolunu gösterip yok olmaktan nasıl kurtulacaklarını anlatıyor.”
Tom Kelley

“Leo Burnett’i, David Ogilvy’yi, Bill Bernbach’ı, Mark Twain’i alın. Onların beyinlerini birleştirin, saçlarını tıraş edin. Ortaya ne çıktı? Seth Godin.”
Jay Levinson


 

Kitap Künyesi

Mor İnek ”Farklılaştırarak İşinizi Dönüştürün”

Seth Godin / MediaCat Yayınları 2002

Çeviri: Levent Göktem

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.