“Sosyaller beyninin yüzde kaçını kullanıyor?” diye bir soru atsam ortaya, ne dersiniz? Bir yüzdelik mi uydurursunuz, yoksa “Nerden çıktı şimdi bu Allasen ya?” mı dersiniz? Tamam uzatmayacağım. Lucy için uygun bir giriş arıyordum sadece. 😁

Sosyallere özel film listemizde bu hafta Lucy var. Biliyorum, sizin de mutlaka üzerine ekleyecek birşeyiniz vardır. Belli bir kitle tarafından o kadar çok eleştiri aldı ki Lucy, aynı oranda beğeni almasına haliyle şaşıranlar da var.

Filmi izlemeyenler için kısaca bahsedelim. Filmimiz, bana Jean Reno’yu her haliyle sevdiren sevgili Luc Besson’a ait. Sinemaseverler bilir, Fransız sinemasının popülerleşmesinde çok büyük etkisi olan Besson “Nikita” ile aksiyon dünyasına girmiş ve sinema tarihine “Leon – Sevginin Gücü” gibi bir başyapıt bırakmayı başarmıştı. ( Her ne kadar önümüze sansürlüsü konulmuş olsa da! ) Ve Natalie Portman, Jean Reno ve Gary Oldman’lı “Leon” filmiyle, izleyicilerin kalbini çalmayı başarırken, aynı zamanda ilk 100 listesine girebilecek kalitede bir sinema eseri ortaya koymuştu. Bu romantik/aksiyon filmin ardından ise “Beşinci Element” ile bilimkurgu dünyasına ve Amerikan sinemasına yelken açmıştı . İşte yakın tarihlerde yani 2014’te vizyona giren ve başrollerinde Scarlett Johansson’un oynadığı Luc filminin türü de yine bilim-kurgu ve biraz da aksiyon.

Tayvan’da sıradan bir hayat yaşayan Lucy (Scarlett Johansson) erkek arkadaşının yüzünden bir Tayvan uyuşturucu mafyasının eline düşer. Asyalı mafya grubu Lucy’nin karın boşluğuna ufak bir operasyonla, CPH4 adlı sentetik uyuşturucu dolu bir paket yerleştirirler. Ve Lucy’den bu paketi Avrupa’ya ulaştırmasını isterler. Tabi paketi alıcısına sorunsuzca ulaştıramaz. İşler yolunda gitmez ve paket Lucy’nin karnında patlar. CPH4 maddesinin Lucy’nin vücudunda dağılması beklenmedik bir reaksiyona yol açar. İnsanlar normalde beyinlerinin yüzde 10’nu (!) kullanırken, Lucy’nin beyni, kapasitesini aşarak olağanüstü güçler kazanmaya başlar. 

Aklın sınırları aşıldığında yani düzeyin üstüne çıkılğında bizi nelerin beklediğini şimdiye kadar Akıl Oyunları, Kelebek Etkisi, hatta Sil Baştan gibi filmlerle (kurgu payıyla da olsa) gördük. Lucy’de de bunun sentetik uyuşturucu ile olan versiyonu sunuluyor. Bence tüm eleştirilere rağmen haftasonu için gayet doğru bir tercih olabilir.

İyi seyirler ✌

Yazar Hakkında

Ailesiyle girdiği en ufak münakaşada "Sen bizle anlasamıyon,halkla nasıl ilişki kuracan!" cümlesini duyan ve her duyduğunda etrafına adeta, annesinin akşama solucan yerine karnıyarık getirdiğini gören bir leyleğin şaşkınlığıyla bakan, bir garip PR'cı. Ha bir de not: Asansörü çağırıp beni aşağıda bilmem kaç saat bekletenleri hiç sevmem, lütfen!

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.