Van Gogh
Bilirsiniz ünlü ressamın hayattayken yalnızca bir tablosu satılmıştır. Yaptığı resimler ‘’art izlenimci’’ resim akımına dahildir ve o dönemde fotoğrafçılığın da gelişmesiyle birlikte ”birebir” resim anlayışı olan ‘’izlenimci’’ resim akımı meşhurdur. Van Gogh’un resimleri böyle bir dönemde olağandışı bulunur. En başta Van Gogh’un kendisi olağandışıdır keza…
Bu yüzden zamanında normaller sınıfında olmadığı için dışlanır ve hakettiği değeri görmez ressam Van Gogh. Fakat zamanla olağandışı bulunanlar olağanüstü bulunmaya başlanır… Acayipler normalleşir ve Van Gogh resim sanatı Yıldızlı Gece isimli resmi başta olmak üzere yaşadığı dönemde göremediği ilgiyi günümüzde nihayet görür.
Döneminin acayibi ‘’Van Gogh’’ çok zaman sonra kucaklanır.

Van Gogh/ Yıldızlı Gece

Van Gogh/ Yıldızlı Gece

Bu kitap ise tüm Van Gogh’lara övgünün kitabıdır.

‘’Hepimiz Acayibiz’’

 

Mor inek  gibi bestseller olmuş on üç kitabı bulunan yazar Seth Godin bu kez karşımıza acayipliğe övgüler savurduğu ‘’Hepimiz Acayibiz’’ kitabıyla çıkıyor. Kendisi aynı zamanda tüm dünyada pazarlama konulu konuşmalar yapmaktadır ve çok okunan bir bloggerdır,( bloguna göz at) bu yüzden taktir edersiniz ki söyledikleri Mona Lisa orijinal tablosu değerindedir.
Yazar, yaklaşık yüz sayfalık bu kısa ve öz kitabında bugüne kadar çok tutan fakat bugünlerde etkisini yitiren Kitlesel Pazarlama Sistemetiği’nin öldüğünü, azınlığa/aykırıya hitap eden pazarlamanın ise Geleneksel Pazarlama’nın mezarını kazdığını söylüyor. Evrensel bir normal anlayışının suni bir biçimde oluşturulduğunu ve itaatin bu şekilde sağlandığını pazarlamanın ise bu itaatten yıllarca ekmek yediğini esprili ve acayip üslubuyla gözler önüne seriyor.
                         Bu kitap kitlesel pazarlamanın sonu hakkında bir manifestodur.
‘’Hepimizi yalnızca kitlelere daha fazla lüzumsuz şey satabilmek için, evrensel bir normal anlayışını kabul etmeye zorlamanın artık bir etkisi yok. İçinde yaşadığımız zamanın bize sunduğu fırsat:
Acayip olanı desteklemek…
Acayip olanlara satış yapmak…
Ve eğer isterseniz acayip olmaktır’’ diyor.
   Peki nedir acayip?
Daktilo kullanarak roman yazmak acayip değildir.
ıPad’le roman yazmak da acayip değildir.
Bir daktilonun arkasından uzanan usb kablosunu ıPad’e bağlayıp elli yıllık bir daktilo kullanarak ıPad’de roman yazmak acayiptir. Bu son derece acayiptir! Ve işte acayipliği etsy.com’da 400 dolara satabiliyor olmak acayip olanlara satış yapmaktır…
Acayiplerin yeni normal oluşu ‘’potansiyel acayip’’lere güç veriyor. Ve artık pazarlamanın hayatımıza dikte ettiği değer: ‘’normal olmayanı dışlamak’’ tarihe karışıyor. Çünkü aykırı olanlar kendileri gibi aykırılardardan oluşan ortamı internet ve sosyal medya sayesinde çoktan buldu. Bundandır böyle telefonu elimizden düşürmeyişimiz…
Sıradışılık o kadar kıymetli hale geldi ki aykırıların kahramanlığını kutlar olduk. Twitter’da sıradan takipçi sayısına sahip bir gencin bir anda attığı bir tweetle binlerce Retweet alıp fenomen olduğunu görmedi mi bu gözler? Ya da bir Mehmet Ali efsanesi Twitter’ın unutulmayacak aykırılıkları arasında değil de nedir?

Twitter Fenomeni / MehmetAli ve meşhur ''demiş'' furyasından bir demet

Twitter Fenomeni / MehmetAli ve meşhur ”demiş” furyasından bir demet

 

Unutmadan, hala geleneksel pazarlama yöntemlerini kullanmakta ve para havuzunu ekinsiz araziye akıtmakta ısrarlı şirketler birazdan yazacaklarımı iyi okusunlar.
‘’Dünyanın en büyük ikinci reklam şirketi Omnicom gelirinin %60’ını reklam harici yatırım yaptığı Pr ve ve Sosyal Medya alanlarından kazanır. Oyun bitmiştir.’’ Bunu ben söylemiyorum. Dünyaca ünlü acayip pazarlamacı ve yazar Seth Godin söylüyor.
20 y.y’ın egemen pazarlama sistematiği ‘kitle’ ölüyor ve kitlenin ölmesiyle yeni fırsatlar doğuyor. Bu kitapta tam olarak bu fırsatlardan bahsediliyor.
Kitabın sonunda ise şöyle ekliyor Seth Godin:
Okunmaya değer kitaplar paylaşılmaya da değer. Umarım bu kitabı okutabildiğiniz birilerini bulabilirsiniz.
Okunmaya fazlasıyla değer bir kitaptı ve sizinle paylaşmaya da fazlasıyla değerdi. Kitabı okuduktan sonra kitapla ilgili fikrinizi de Seth Godin’in belirttiği gibi #woirddomino hashtagiyle tweetlemeyi de unutmayın. Ben tweetledim bile. tık  Acayip yazar Seth Godin muhtemelen kendisi gibi acayipleri görmekten memnun oluyor.  Ona ”merhaba” deyin.
Acayipliğiniz bol olsun.

Bu da ilham şarkınız olsun. 🙂

 


Kitap Künyesi

Kasım 2012

Rota Yayınları

Kitabı buradan satın alabilirsiniz.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.