Kitap, bir giriş niyetine sosyal medya kavramı ve gelişimiyle başlıyor. Kitabın ilk bölümleri, diğer sosyal medya kitapları ile içerik olarak benziyor fakat veriler bir nebze daha güncel ve anlatılanlar örneklerle zenginleştirildiğinden bilgiler pratiğe oturuyor. Böylelikle daha önce karşılaşmadığınız bilgiler karşılıyor sizi.

Örneğin Web dönemlerinden neredeyse her sosyal medya kitabında bahsedilir fakat hepimizin mutlaka bir yerde karşı karşıya kaldığı Google’daki “Bunu mu demek istiyorsun (Did you mean?)” cümlesinin aslında Web 3.0 döneminin görkemli bir adımı olduğunu bu kitap size hatırlatıyor.

Geleneksel ve sosyal medya farkını hazırlarken tablo tablo ortaya koyması ve bunu açıklarken Blippar ve augmented reality kavramlarını da işe dahil etmesi; belki ilk defa göreceğimiz sosyal medyanın 5C’sini ve 5N 1K’sını madde madde anlatması, CRM aracı olarak sosyal medyadan nasıl yararlanılabileceğini ve hatta bir çağrı merkezi olarak nasıl kullanılabileceğini örnek örnek açıklaması kitabın güzel içeriklerinin başında geliyor.

Sosyal Medya Pazarlama; İbrahim Kırcova; Ebru Enginkaya; Beta Yayınevi; 2015

Yazarların sosyal medya stratejilerini adım adım açıklarken buna paralel olarak markaların sosyal medya çalışmalarını da nasıl adım adım ilerlediğini ortaya koyması aslında okuyuculara güzel bir yol haritası sunuyor. BMW, Coca-Cola ve KLM gibi markaların birbirinden ilginç kampanya ve uygulamalarına şahit oluyorsunuz. Tweet ile öde çalışması bize enteresan geldi mesela. Dev dev markaların sıfırdan bir Facebook sayfası açmak yerine hayranlarının açtığı sayfaları satın aldıklarını öğrenmek ise doğrusu güzel bilgilerdi. Ama sadece uluslararası değil, lokal kampanya uygulamalarında ülkemizden örnekleri görmek de kitabın zenginliğine zenginlik katmış bizce.

Kitapta kampanya boyunca izleme ve ölçümleme yapabilmek için hangi araç ve platformlardan yararlanılabileceğine ilişkin madde madde tavsiyelerin olması; referansları ve kaynakçası ile akademiye de fayda sağlaması kitabın albenisini arttırmış ama keşke “Farmville”, “Bebo” veya “MySpace” gibi uygulama ve platformları kitabın dışında tutsaymış. Farmville oynayan kaldı mı Allaasen?.. 🙂

Kitabı okuduktan sonra Google+ üzerinden niçin ders işlenemesin ki sorusu aklıma geldi. Bir deneyeceğim. Sırf bu fikri bana aşıladığı için bile iyi ki okumuşum dedim bu eseri…

Teorinin pratiğe nasıl geçebileceğiyle alakalı zengin örnekleri ve aşıladığı fikirlerle ve tabi şahsen pek hoşnut olduğum referanslarıyla hem sektör hem de akademiyi besleyen bir kitap olmuş. Eğer sosyal medya ile bir şeyler yapma niyetindeyseniz ya da daha neler yapabiliriz diyorsanız Beta Yayınları tarafından basılan bu kitaba mutlaka göz atmanızı tavsiye ediyoruz…

Kitabı satın almak için tıklayınız.

Yayınevinin kitap hakkındaki sayfası için tıklayınız.

Yazar Hakkında

Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi. Sosyal Medya ile bayağı ilgili. Doktora tezini bu konuda yazdı. Ayrıca Klasik Türk Müziği ile ilgilenir. Ney üfler. Fotoğraf çekmeye gayret eder. Kahve sever.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.