Ramazan boyunca İnstagram’da yeme-içme instablog takibindeki artış gözlerden kaçmadı. Bu ramazan da Sosyal Medya’nın tadını en çok yemek blogları, yeme içe sayfaları çıkaracak gibi görünüyor. İnstagram keşfet bölümünde waffellar, kadayıf dolmaları, sarmalar havada uçuşuyor. Facebook ”Nefis Yemek Tarifleri” sayfasını ben ve altmış bir arkadaşım daha beğenmiş.  Onlar bize tarifleriyle ve ”iftara ne yapsam?” sorularına verdikleri cevaplarla leziz yemek yeme imkanı sunarken biz de aç bulunuşumuzdan mütevellit yemek sayfalarına akın ederek onlara ekmek yediriyoruz. Nihayetinde biri yer biri bakar kıyamet ondan kopar deyu birlikte kaşıklıyoruz ne varsa. Ta taam. İşte buna ”sanat” diyorlar. Sosyal Medya Sanatı.

Dünya’nın en büyük kozmetik ve güzellik markası L’oreal Son zamanların gençler arasında en çok kullanılan Sosyal Medya platformu Snapchat’te geçtiğimiz günlerde güzel bir işe imza attı. Snapchat’in yirmi dört saatte bir değiştirdiği fotoğraf çekme efektlerinden birini satın aldı. Kullanıcılar selfie çekmek için Snapchat’i açtıklarında Loreal makyaj ürünleriyle yapılmış efektle fotoğraf çekildiler. Bu efekt kadın kullanıcılar tarafından çok beğenildi ve 24 saatte 224 milyon kez kullanıldı. L’oreal genç kitleye ulaşmanın en güzel yolunu bulmuştu. Bu da Sosyal Medya Sanatı diye nitelendirilebileceğimiz son zamanların göze çarpan ikinci olayı oldu.

Snapchat/ L'OREAL Efekti

Snapchat/ L’OREAL Efekti

Peki gelelim bir de Sosyal Medya Sanatı’nı iki profesyonelden Apple’ın popüler marka imajının oluşmasında büyük katkıları olan, Sosyal Medya Platformlarının kullanımına öncülük eden Guy Kawasaki ve Peg Fitzpatrick’ten dinlemeye.  Mediacat yayınları’ndan çıkmış. ”Sosyal Medya Sanatı” yine sıkıcılıktan uzak bir öğreticilik vadediyor okuyucusuna.

 

Sosyal Medya Sanatı / Guy Kawasaki & Peg Fitzpatrick

                                Sosyal Medya Sanatı / Guy Kawasaki & Peg Fitzpatric

Kitap sırsasıyla bir çırpıda okunan şu bölümlerden oluşuyor:

1)İdeal Bir Profil Nasıl Oluşturulur?

2)İçerik Canavarı Nasıl Beslenir?

3)Mükemmel Paylaşımların Sırrı Nedir?

4)Yorumlara doğru cevaplar nasıl verilir?

5)Bloglarla Sosyal Medya Nasıl Birleştirilir?

6)Daha Çok Takipçi Kazanmak için Neler Yapılmalı?

7)Dünyadan Haberiniz Yokmuş Gibi Görünmemek için Tavsiyeler

8)Sosyal Medya Kullanımıza Yardımcı Olacak Uygulama Listesi

Örneğin Mükemmel paylaşımların sırrı bölümünde titiz bir yazarın kendine sorması gereken dört önemli rehber sorudan bahsediyor:

  1. Söylemek istediğim şey nedir?
  2. İstediğim şeyi hangi sözcüklerle ifade edebilirim?
  3. Mesajımı hangi imge ya da deyimle netleştirebilirim?
  4. Bu imge bir etki yaratacak kadar taze mi?

Sosyal Medya’da yapılan paylaşımlarda bu dört sorunun cevabını sırasıyla vermek özenli içerikler oluşturmamızı sağlıyor.

”Birinin verdiği tavsiyelerin kalitesini anlamak için o kişinin yaşamına bakmak gerekiyor.” demiş Douglas Adams, Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi Kitabında. Apple gibi dünyanın en büyük markalarından biriyle çalışmış iki başarılı ismin kaleminden çıkan bu kitabı Sosyal Medya’ya yeni başlayanlar, Sosyal Medya’da bir adım öne geçmek isteyenler ve markalar mutlaka okumalı.

Keyifli Okumalar. 🙂

Kitabı satın almak için: tık


Kitap Tanıtım Bülteni

”İsterseniz bir ürün veya hizmet sunun, isterseniz bir marka olarak kendinizi konumlandırın, sosyal medyanın başarıyı belirleyen unsurların başında geldiği artık bir gerçek.
Apple’ın popüler marka imajının oluşmasında büyük katkıları olan ve iş dünyasında tüm sosyal medya platformlarının kullanımına öncülük eden Guy Kawasaki ve meslektaşı Peg Fitzpatrick’in bu konuda söyleyecek çok sözü var. Yazarlar son kitapları olan Sosyal Medya Sanatı’nda okuyanı zamandan, çabadan ve paradan tasarruf ettirecek pratik bir kullanım kılavuzu sunuyorlar.

Sağlam bir sosyal medya stratejisi geliştirmek, en popüler platformlarda kalıcı bir yer edinmek, dijital varlıklarınızı büyütmek, pazarda daha görünür olmak ve takipçilerinizi artırmak istiyorsanız Kawasaki ve Fitzpatrick’in açtığı yoldan gidin ve Sosyal Medya Sanatı’nı tüm incelikleriyle öğrenin!”


Kitap Künyesi

Mediacat Yayınları / Haziran 2015

Çeviren: Mirel Benveniste

 

Yazar Hakkında

Benim adım Tuğçe. Tuğçelemeyi severim.
https://www.youtube.com/watch?v=UW5Uy9WzJYc

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.