Editörlüğünü Dr. Arzu Baloğlu’nun yürüttüğü ve ilk bölümünü yazdığı, ilerleyen bölümleri ise sırasıyla Mehmet Sinan Esgin, Tuğçe Çamsarı, Oğuzcan Ünver ve Luc Erol Alptuna’nın kaleme aldığı “Sosyal Medya Madenciliği”, alanındaki nadir Türkçe eserlerden biri. Kitabın ilk bölümü sosyal medya kavramıyla start alıyor ve sosyal medyayı “sosyal topluluklar”, “sosyal yayıncılık”, “sosyal eğlence” ve “sosyal ticaret” olmak üzere 4 ana kategoride inceliyor ve ilerleyen sayfalarda pazarlamanın meşhur “P”lerine tam da sosyal medyayı ilgilendiren yeni bir “P” daha ekliyor: Participation (katılım).

Kitapta geleceğin meslekleri nelerdir, niceliksel sosyal medya araştırmasının adımları nelerdir, veri madenciliği nedir, web madenciliği nedir, big data nedir, tüm bunların kullanım alanları nelerdir, teker teker açıklanıyor.

Web 1.0’dan Web 4.0’a, gelişen web teknolojileri uygulamalardan gayet akılda kalıcı ve güzel örneklerle açıklanıyor. Hatta “Web 3.0” teriminin ilk kim tarafından ortaya atıldığı, “semantik web” adlandırmasının ise ilk kim tarafından yapıldığı gibi detay bilgiler de mevcut. Güzel bilgiler, bir yerde lazım olur, not alalım.

Kitap sosyal medyanın toplum içindeki yerini ortaya koyarken “egemen varlık” ve “totaliterizim” kavramlarından da dem vuruyor. Ve çeşitli ülkelerden örneklerle detaylandırıyor. Mesela Çin’de Twitter, YouTube ve Facebook’un olmadığını bu kitap sayesinde hatırlıyoruz.

Sosyal medya madencilği sürecindeki adımlar, karşılaşılabilecek zorluklar, kullanıcıların verilerinin yanlış analizi ve yapılması muhtemel hatalar gayet güzel açıklanmış. İşin etik boyutu da unutulmamış.

Haberciliğin kurallarının son 20 yıldaki değişimi ve yeni kurallar açıklanmış. Habercilik açısından sosyal medyanın kullanılışı, Arap Baharı, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki seçimler ve ülkemizden Gezi Parkı olayları üzerinden tahlil edilmiş. Ha bu arada, Twitter analizlerinden dem vurulurken Gezi Parkı örneği verilmiş fakat bu süreçte atılan manipülatif tweetlerden de keşke biraz bahsedilseydi, zira bazı yalan yanlış tweetlerin sosyal medya madenciliği açısından ne denli hatalı sonuçlara yol açabileceği kitabın ilk bölümlerinde bahsedilmişti.

Kitabın ilerleyen bölümlerinde veri madenciliğinin elle mi, ücretsiz programlar vasıtasıyla mı, yoksa hatırı sayılır paralar verilerek mi yapılması gerektiği, ne zaman veya hangi şartlar altında hangisinin mantıklı bir kullanım alanının olduğu, siyasilerden ticari işletmelere pek çok örnek analiz edilerek açıklanıyor.

İnternet protokollerinden bilişim hukukuna işin teknik boyutu da kitabın içerikleri arasında…

Sosyal Medya Madenciliği; Dr. Arzu Baloğlu; Beta Yayınları; 2015

Kitabın son bölümünde, sosyal medyanın geleceği üzerine sektördeki şu otorite isimlerle söyleşiler yer alıyor: Yalçın Parmaksız (beyazperde.com), Hakkı Arıkan (markafoni.com), Nevgül Bilsel Safkan (kliksa.com), Erdem Yurdanur (mackolik.com), Kaan Akın (yandex.com), Levent Karadağ (İstanbul Academy), Kerim Türe (modanisa.com)

Son olarak mülakatı gerçekleştirilen sitelerin karşılaştırmalı bir analizi ile kitap noktalanıyor.

Sosyal medya madenciliği gibi günümüzde olmazsa olmaz bir alanda böyle bir kitabın literatürümüze kazandırılması çok güzel olmuş… Özellikle alanla doğrudan alakalı olan ikinci ve dördüncü bölümlerden fazlasıyla notlar alınası. Akademisyen okurların arayabileceği metin içerisindeki alıntılara maalesef pek yer verilmemiş ama kitabın sonunda fena sayılmayacak bir referans ve dipnot eki mevcut. Yazarların ve editörün ellerine kalemine sağlık diyor, iyi okumalar diliyoruz.

Beta Yayınları ndan çıkan bu eseri satın almak için tıklayınız.

 

 

 

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.