Kaplumbağa ile Tavşan” hikayesini bilirsiniz. Kaplumbağa yavaştır fakat emin adımlarla ve yorulmadan ilerler. Tavşansa enerjisinin tamamını tek solukta eritir ve sıklıkla dinlenmek zorunda kalır. Böylelikle yarışı emin adımlarla ilerleyen kaplumbağa kazanır… Bu hikayeyi çocukluğumuzdan beri sıklıkla duymuşuzdur. Peki bu hikaye yılda dört milyon adedi aşan araç satışıyla bugün dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden biri Toyota Motor Company felsefesinin doğuş noktası desem? Herhalde çocukken dinlediğimiz masalların önemini daha çok kavrardık.

‘’Her son bir başlangıçtır’’  dedirten azim ve kararlılık konusunda parmak ısırtan bir öyküsü varmış meğer eğlenceli reklamlarıyla bildiğimiz Toyota‘nın. Bundandır, Toyota Üretim Sistemi’nin kurucusu Taııchi Ohno’nun kaleminden çıkan Canan Feyyat tarafından çevrilen ve Scala Yayıncılık’tan çıkan bu kitabın ABD ve Avrupa’da  1990’larin başindan itibaren sayısız baskısı yapılmış 90 sonrası dönemde ise Yeni Üretim Sistemi konusunda başucu kitabı olarak kabul görmüştür.

1945…

Japonya’nın II. Dünya savaşında yenildiği gün Toyota için bir başlangıç oldu. Toyota Motor Company’nin başkanı Kiichora Toyoda  üç yıl içinde Amerika’ya yetişmeleri gerektiğini belirten bir yemin etti. O zamanlar bir Amerikan işçisinin yaptığı işi 8 Japon işçisi ancak çıkarıyordu. Fark büyüktü, zaman da kısaydı fakat Toyoda için imkansız değildi. Ve rakibini yenmenin onu tanımaktan geçtiğini bilen Toyoda Amerika’ya sayısız ziyaretler yaptı.  II. Dünya savaşı buhranından ekonomik anlamda üç yıl içinde yükselmeye giden yol bu şekilde başladı.  Toyoto Üretim Sistemi’nin temelini oluşturacak olan israfların tamamen ortadan kaldırılması, just-in time (tam zamanında üretim) , otomasyon, kanban gibi birçok yeni sistemle yapılandırma başlatıldı.

Kırmızı kitabın ilk bölümünde Taichi Ohno taş taş üstüne koyarak elde ettikleri Toyota Üretim Sistemi’nin temel prensiplerini ve esas yapısını içtenlikle anlatıyor. Başarıları kadar yanılgıları üzerinde de duran Ohno hayranlık uyandırıyor.

Toyota Ruhu / Scala Yayıncılık

Toyota Ruhu / Scala Yayıncılık

‘’Beş kez neden diye sormak ‘’

İkinci bölümde ise Toyota Üretim Sistemi’nin evrimine neden olan bir düşünce üzerinde duruyor. Bu düşünce, bir sorunla karşı karşıya kaldığınızda özünü anlayabilmeniz için beş kez ”neden” diye sormayı ve verilen cevaba göre ”neden” sorusunu beşe tamamlamayı amaçlayan bir düşünce sistemi. Örneğin bir makine durdu ve çalışmıyor:

  1. Makine neden durdu ?
  2. Neden aşırı yükleme oldu ?
  3. Yağlama neden yeterli değildi ?
  4. Yağ pompası neden iyi çalışmamıştı ?
  5. Neden hasar görmüştü ?
  6. Şeklinde sorular sorarak sorunun kaynağına iniliyor ve sorun kökten çözülüyordu.

Sorunun gerçek nedenini bulmak adına 5 kez ‘ Neden ? ‘ diye sor ve yanıt ver. Bu sorun çözme prensibini hatrı sayılır derecede neden diye soran biri olarak felsefe edinmeye karar verdim. Karşımıza çıkan sorunlara çözüm bulmak için ideal bir yöntem olabilir.

Kitabın son bölümünde ise yöntem ve tekniklerini örnek olay anlatımıyla süsleyen Taıti Ohno’nun sıkıcılıktan uzak bir anlatımla bezediği hayranlık verici Toyota yükseliş öyküsü okuyacaksınız. Kitap bitiminde hayatınızda hiçbir şey eskisi gibi olamayabilir. Çünkü ilham verdiği bir gerçek. ‘’Bir gün bir kitap okudum ve hayatım değişti.’’ demek isteyen üreticilerin, girişimcilerin el kitabı.

İyi okumalar. 🙂

Kitabı buradan satın alabilirsiniz.


Yayınevinin Notu

Birçok ekonomi teorisyeninin 1900lerden çıkış yolu olarak tanımladığı Toyota Üretim Sistemi, Amerikan toplu üretim sisteminin anti-tezidir; “hep daha fazla” ve “hep daha hızlı” ideolojisinin kayıplara neden olan büyük miktarlarda satış kavramının tam tersini söylemektedir… ABD ve İngilterede 1980lerde, Avrupada ise 1990ların başından itibaren çevirisi yapılarak sayısız baskısı gerçekleştirilen Toyota Ruhu, Toyota Üretim Sistemini kurucusunun kaleminden aktarıyor. Dünya şirketler tarihindeki en büyük başarı öykülerinden biri olan Toyota Ruhu, Japonyanın İkinci Dünya Savaşı ertesinde başlayan olağanüstü “yükselişine” ışık tutan tarihi bir materyal olma özelliğini taşıyor.


 

Kitap Künyesi

 

Kitabın Yazarı: Taiichi Ohno

Çevirmen: Canan Feyyat

5. Baskı

Sayfa Sayısı: 203

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.